27 maja br. Prorektor UAM prof. Beata Mikołajczyk zorganizowała webinarium poświęcone rekomendowanym formom i rozwiązaniom technicznym przeprowadzania zaliczeń i egzaminów zdalnych. Materiał filmowy z tego spotkania przygotował mgr Adam Pietrzykowski, pracownik Sekcji Filmowej Uniwersyteckiego Studia Filmowego oraz sekcji filmowej zespołu Centrum Marketingu UAM. Możecie Państwo zapoznać się z audiowizualnym zapisem webinarium korzystając z niniejszego linku oraz logując się na swoje uczelniane konta w Microsoft Office 365.

Przewodniki dla społeczności akademickiej do nauki obsługi wybranych aplikacji z pakietu Office 365, przygotowany przez sekcję filmową zespołu Centrum Marketingu UAM. (Adam Pietrzykowski)

I. Microsoft Teams - narzędzie do pracy zespołowej online

1. Rozpoczęcie pracy z MS Teams – poznaj możliwości pracy zespołowej za pomocą usługi Microsoft Teams oraz dowiedz się jak uruchomić ją na swoim komputerze.
  2. Tworzenie zespołu – stworzenie zespołu to pierwszy krok, który musisz wykonać by rozpocząć pracę w grupie; dowiedz się jak to zrobić.
  3. Tworzenie kanałów – kanały są miejscem pracy w zespole; dowiedz w jaki sposób możesz zorganizować pracę zespołu za pomocą kanałów.
  4. Planowanie spotkań – właściwa organizacja spotkań zakłada ich zaplanowanie; poznaj możliwości Teams w zakresie planowania spotkań.
  5. Przesyłanie poczty – system powiadomień Teams korzysta z poczty Office 365; dowiedz się jak ustawić przesyłanie poczty na wybrany adres.
  6. Prowadzenie spotkania – zapoznaj się paskiem kontroli oraz funkcjami dostępnymi podczas spotkań głosowych i wideo.

II. Instruktaże wideo pokazujące, jak korzystać z usługi MS Stream, także we współpracy z platformą Moodle

1. Wprowadzenie do mediów strumieniowych – ten film prezentuje zalety platform strumieniowych i dowiesz się dlaczego powinieneś publikować na nich swoje nagrania wideo.
  2. Zamieszczanie wideo w usłudze MS Stream – z tego filmu można dowiedzieć się jak zamieścić i poprawnie skonfigurować swoje nagranie wideo w usłudze MS Stream.
  3. Udostępnianie zamieszczonego wideo – poznaj sposoby udostępniania wideo opublikowanych w MS Stream, w tym na platformie e-learningowej Moodle.

Materiały instruktażowe, przygotowane przez pracowników Wydziału Matematyki i Informatyki UAM

1. Jak poprowadzić wykład w czasie rzeczywistym w Microsoft Teams (Jacek Marciniak)
  2. Jak samodzielnie nagrać wykład i udostępnić go studentom? (Marta Kłobukowska)
  3. Jak nagrywać pokazy z aplikacji i wykłady prowadzone z wykorzystaniem PDF? (Marta Kłobukowska)

UWAGA: Poza niniejszymi tutorialami do dyspozycji Państwa są również materiały, do których linki znajdują się z lewej strony Panelu Dydaktycznego (wymaga logowania do Office'a 365). Polecamy tu szczególnie Często zadawane pytania, gdzie znajdziecie Państwo rozwiązania problemów zgłaszanych od marca br.

Po 26 marca problem prowadzenia zdalnie zajęć przez wykładowców spoza UAM zgłaszały różne jednostki organizacyjne, a następnie kierownicy studiów podyplomowych, którzy chcieliby zrealizować choćby częściowo program w bieżącym semestrze. Jeżeli niezatrudnieni na naszej uczelni wykładowcy wyrażą zgodę na zdalny tryb realizacji zakontraktowanych zajęć, to kolejnym krokiem będzie uzyskanie przez nich dostępu do części dydaktycznej Intranetu UAM. Informujemy zatem, że od 1 kwietnia wydziałowi koordynatorzy USOS otrzymali dostęp do specjalnego formularza (zakładka po lewej „Konta dla współpracowników UAM”), za pomocą którego mogą wystąpić o założenie konta w usłudze o365 dla wykładowców, którzy współpracują z UAM, ale nie posiadają konta w domenie amu.edu.pl. Czas oczekiwania to jeden dzień.
Czytaj więcej: Prowadzący zajęcia spoza UAM